SOSYOLOJİ

Öğretim Üyelerimiz TÜBA Sosyal Bilimler Sözlüğü için Çalışmalarına Başladı

18.06.2021

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) TÜBA, bilimsel çalışmalarda, iletişimde, eğitim ve öğretimde Türkçenin kullanılması ve geliştirilmesine katkıda bulunmak için 2002 yılında başlattığı Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Programı'nı geliştirerek sürdürüyor. 
Türkçe Bilim Terimleri Sözlüğü Programı çalışmaları Sosyal Bilimler Terimleri Sözlüğü, Doğa Bilimleri Terimleri Sözlüğü, Mühendislik Bilimleri Terimleri Sözlüğü ve Sağlık Bilimleri Terimleri Sözlüğü olmak üzere 4 ana alanda yürütülüyor. Bir süredir hazırlanan bu sözlüklerin Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023’e kadar yenilenmesi ve güncellenmesi çalışmaları yürütülüyor.  

Bu kapsamda Sosyal Bilimleri Terimleri Sözlüğü”nün yenilenme çalışmalarında bölümümüz öğretim üyeleri de yer alıyor. Bölümümüz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lütfi Sunar proje kapsamında oluşturulan yayın kurulunda yer alıyor. Ayrıca Prof. Dr. Mahmut Hakkı Akın ve Ar. Gör. Elyesa Koytak da oluşturulan sosyoloji çalışma grubunda yer alarak çalışmalara katkı sağlıyor. Yürütülen geliştirme ve güncelleme çalışmalarının 2023 yılanda tamamlanarak sözlüğün çevrimiçi ve basılı olarak kullanıma sunulması planlanıyor.